Çin’de koronavirüs sona erdi: Yarasa ve köpek satan hayvan pazarları tekrar açıldı

1078

Yeni tip koronavirüs COVID-19’un ortaya çıktığı Çin’de salgın sona erdi. Koronavirüs salgınının sona erdiği ülkede yarasa, kedi, köpek ve pangolin gibi hayvanların satıldığı ve koronavirüs COVID-19’un kaynağı olduğu düşünülen vahşi hayvan pazarları tekrar açıldı.

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını ülkede kontrol altına alındı. Salgının çıktığı dönemde Çin hükümeti, virüsün ortaya çıktığı yer olarak düşünülen Wuhan’daki vahşi hayvan pazarı dahil ülkedeki tüm vahşi hayvan eti satan pazarlara 3 ay süre kilit vurmuştu. Koronavirüs salgınının kontrol altına alındığı Çin’de hastalığın kaynağı olarak gösterilen bu pazarlar tıpkı koronavirüs öncesi dönemde olduğu gibi hiçbir hijyen önlemi alınmadan tekrar açıldı. Çin’deki bu pazarların yeniden açılması olası bir yeni hastalığın ortaya çıkacağı endişelerini de beraberinde getirdi.

Hijyen faktörü yine hiçe sayıldı

Ülkenin güneybatısında yer alan Guilin kentindeki vahşi hayvan pazarına geçtiğimiz pazar günü binlerce insan yarasa, pangolin ve köpek gibi hayvanların etini almak için akın etti. Birçok havyan türünün kafeslerde üst üste konduğu dikkat çekti. 

Çin’deki hayret verici görüntüler, hükümetin ülke çapındaki karantina uygulamalarını kaldırması ve gevşetmesi kararının hemen ardından servis edildi.

Guilin kentindeki vahşi hayvan pazarında tezgahlarda köpek ve kedi etleri yerlerini aldı.

Fotoğrafları çeken ve kimliği açıklanmayan Çin vatandaşı, “Burada herkes salgının sona erdiğine ve endişeye gerek duyulacak bir durum olmadığına inanıyor.” dedi.

Ülkenin güneyinde yer alan Dongguan kentindeki hayvan pazarını da ziyaret eden Çin vatandaşı, “Pazarlar tıpkı koronavirüs öncesinde olduğu gibi çalışmaya başladı. Tek fark artık pazarlarda fotoğraf çekenleri engelleyen güvenlik görevlileri bulunuyor. Daha önce böyle bir uygulama yoktu.” açıklamasında bulundu.

Yeni tip koronavirüs COVID-19’un kaynağı pangolin mi?

Çin salgın konusunda şeffaf olmamakla suçlanıyor

Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarında görülen ilk koronavirüs vakası Çinli yetkililer tarafından haftalarca sır olarak saklandı. Koronavirüsü haber vermek isteyen 33 yaşındaki Dr. Li Wenliang gibi kişilere muhbir damgası vuruldu ve bu kişiler susturuldu. Dr. Li Wenliang daha sonra yeni tip koronavirüs COVID-19 sebebiyle yaşamını yitirdi.

Akılalmaz komplo teorileri

Enfekte olan vaka sayısındaki sert düşüşle beraber Çin hükümeti, salgının Çin’de ortaya çıkmadığına dair komplo teorileri ortaya atmaya başladı. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo’da da sıkça paylaşılan teoriye göre dünyadaki ilk koronavirüs vakası Kasım 2019’da İtalya’da tespit edildi.

Daha önce SARS, domuz gribi ve kuş gribi gibi salgınların da patlak verdiği; Yarasa, pangolin, kaplan, köpek ve kedi gibi vahşi hayvanların hiçbir hijyen önlemi alınmadan satıldığı Çin’de mantık sınırlarını zorlayan komplo teorileri koronavirüsün İtalya’da başladığı iddiası ile sınırlı değil. Bir başka teoriye göre de koronavirüs ülkeye ABD ordusu tarafından getirildi. 

Salgının merkez üssü Wuhan’da hayat normale dönüyor

Ülkede karantina uygulamasının devam ettiği tek kent olan Wuhan’da da bazı kısıtlamalar dün itibarıyla kaldırıldı. Kentte bazı iş yerlerine çalışma izni verildi ve yüksek hızlı trenler tekrar faaliyete geçti.

Çorbadan yahniye yarasa yeme alışkanlıkları: Bir dönem İtalya’da da tüketilmiş