Koronavirüs dünyanın sesini kesti: Depremler daha kolay tespit ediliyor

385

Yeni tip koronavirüs COVID-19 sebebiyle çok sayıda ülke izolasyon politikasını izlemeye başladığı için insan kaynaklı sismik gürültüde ciddi oranda azalma meydana geldi. Bu sayede deprem ve ilişkili doğa hareketleri daha kolay tespit edilmeye başlandı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüs COVID-19’a ilişkin henüz sevindirici bir haber gelmedi. Fakat Birleşik Krallık, ABD ve Belçika’da görev yapan sismologlar, çok sayıda ülkenin izolasyon politikaları izlemesi sebebiyle bölgesel sismik gürültünün ciddi oranda azaldığını rapor etti.

Dünya’nın kabuğu üzerinde araştırmalar yapan üniversite konsorsiyumu Sismoloji için Anonim Araştırmalar Kurumları’nda (IRIS) gören yapan sismolog Andy Frassetto, Nature dergisine yaptığı açıklamada, “Üst tarafta daha az sesli sinyal alabilir, bu sayede bahsi geçen sismik faaliyetler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Aslına bakılırsa bu büyük bir fırsat. Bu durum daha iyi ölçümler elde etmeyi sağlayabilir.” dedi.

Birleşik Krallık’ta yaşayan sismolog Stephen Hicks de konuya ilişkin Twitter hesabından bir açıklamada bulundu. Hicks, “Sismometreye yansıyan Birleşik Krallık COVID-19 karantinası verisi. Bu hafta ortalama sismik gürültü seviyesinde bir azalma görüldü.” dedi. Sismik gürültüdeki azalma trendi, Britanya Jeoloji Araştırması’ndaki verilere de yansıdır. 

Belçika Kraliyet Gözlemevi’nde görev yapan sismolog Thomas Lecocq, Nature dergisine yaptığı açıklamada, 14 Mart günü restoranların ve okulların kapandığı ve dört gün sonra karantina uygulamasının başladığı Belçika’nın başkenti Brüksel’de o tarihten bu yana sismik gürültü seviyesinde üçte bir oranında azalma olduğuna dikkat çekti.

Sismoloji için Anonim Araştırma Kurumları (IRIS) verilerine göre ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Los Angeles kentinde de benzer sonuçlar ortaya çıktı. 

Sismik gürültü nedir?

Sismik gürültü insan kaynaklı hareketlilik ve seyahat sebebiyle oluşan titreşimler olarak biliniyor. Bu titreşimler Dünya’nın kabuğunu sallıyor ve birbiri üzerine biniyor. Bu sebeple sismologların deprem ve tsunami gibi önemli olayları tespit etmesi zaman zaman sorun olabiliyor. 

Deprem ve deprem sebepli doğal hareketlilik konusunda daha iyi veriler elde etmeye yol açsa da yeni tip koronavirüs COVID-19 dünya çapında bugüne kadar 60 bine yakın can aldı. Dünya genelinde resmi vaka sayısı 1 milyonu aştı.

Yeni tip koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar