Kuzey Kore’nin yeni vârisi: Kim Yo-jong

404

Kuzey Kore Lideri Kim Yong-un’un kız kardeşi ve Kuzey Kore İşçi Partisi Propaganda Dairesi Birinci Başkan Yardımcısı Kim Yo-jong’un 2019 yılından bu yana Kuzey Kore lideri olmak için hazırlandığı öne sürüldü.

Japonya merkezli basın kuruluşu Yomiuri Shimbun’un Güney Koreli, ABD’li ve Japon kaynaklara dayandırdığı habere göre Kuzey Kore’de yaşanabilecek muhtemel bir acil durumda Kuzey Kore İşçi Partisi Propaganda Dairesi Birinci Başkan Yardımcısı Kim Yo-jong’un ülke lideri olması senaryosu üzerinde çalışıldığı bildirildi. 

Haberde Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin 2019 yılının son döneminde, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un ölmesi ya da ülkeyi yönetmesi durumunda bir engelle karşılaşması durumunda kız kardeşi Kim Yo-jong’un geçmesi senaryolarının masaya yatırıldığı öne sürüldü.

Kuzey Kore siyasetinin önemli figürü Kim Yo-jong

2007 yılında siyaset sahnesine çıkan Kim Yo-jong o tarihten bu yana Kuzey Kore İşçi Partisi’nde çeşitli görevlerde rol aldı. Bugün Kuzey Kore İşçi Partisi Propaganda Dairesi Birinci Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Kim Yo-jong 2018 yılında Güney Kore’de gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları’nda Kuzey Kore’yi temsil etmişti.

Güney Kore seyahati sırasında Kim Yo-jong Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir araya gelmişti.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un en güvenilir yardımcısı olarak bilinen Kim Yo-jong üst düzey devlet toplantılarında, ABD Başkanı Donald Trump’la Singapur ve Vietnam’da gerçekleştirilen görüşmelerde yer aldı.

Kim Jong-un’un ölüm döşeğinde olduğu iddiası

ABD’li yayın kuruluşu CNN, ismini açıklamadığı üst düzey bir ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberde Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un geçirdiği bir ameliyat sonrası sağlık durumunun kritik olduğunu öne sürmüş ve Güney Kore merkezli haber sitesi Daily NK, Kim Jong-un’un 12 Nisan tarihinde kalp ve damar ameliyatı olduğunu yazmıştı.

Kuzey Kore Lideri’nin 15 Nisan tarihinde büyük babasının doğum günü etkinliklerinde boy göstermemesi iddiaların doğru olabileceği ihtimalini artırdı. 

ABD Başkanı Donald Trump iddialara ilişkin yaptığı açıklamada öne sürülen savların spekülasyon olabileceğini ve durumun teyit edilmediğini söylemişti.