Pangolin nedir ve nerede yaşar? Koronavirüs salgınının sebebi pangolin mi?

519
Pangolin nedir ve nerede yaşar? Yeni tip koronavirüs COVID-19 sebebi Pangolin mi?

Pangolin nedir ve nerede yaşar? Pangolin ne yer? Koronavirüs salgını pangolin sebebiyle mi ortaya çıktı? İşte pangolin hakkında bilinmesi gerekenler…

Pangolin tropikal ormanlar, savana ve kuru iklimlerde yaşayabilen uzun dilli ve pullu bir memeli hayvandır. Sert kabuklu pullu derisi olan pangolin vahşi doğada tehlike anında vücudunu dolayarak yuvarlak bir şekil alır ve kuyruğundaki sivri pullarla kendisini doğal düşmanlarına karşı korur. Pangolin ortalama bir kedi büyüklüğündedir. 

Pangolin nerede yaşar? Pangolin türleri nedir?

Pangolin Hindistan, Çin, Güneydoğu Asya ve Afrika’da yaşar. 8 farklı pangolin türü bulunmaktadır. Pangolin türleri şunlardır:

  • Çin pangolini (Manis pentadactyla) – Soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya
  • Sunda pangolin (Manis javanica) – Soyun tükenme tehlikesi ile karşı karşıya
  • Hint pangolini (Manis crassicaudata) – Nesli tükenme tehlikesi altında
  • Filipin pangolini – (Manis culionensis) Nesli tükenme tehlikesi altında
  • Cape/Temminck pangolini (Smutsia temmenckii) – Tehlike altında
  • Beyaz/Ağaç pangolini (Phataginus tricuspis) – Tehlike altında
  • Dev pangolin (Smutsia gigantea) – Tehlike altında
  • Uzun kuyruklu pangolin (Phataginus tetradactyla) – Tehlike altında

Pangolin ne yer?

Pangolin karınca, termit ve larva yiyerek beslenir. Pangolinin dişleri yoktur, bu sebeple avını yapışkan özelliğe sahip dili ile avlar. Bazı pangolin türlerinin dili hayvanın kendisinden daha büyüktür. 

Koronavirüs salgının sebebi pangolin mi?

Yapılan araştırmalar yasa dışı kaçakçılığı en çok yapılan hayvan türü olan pangolin ile yeni tip koronavirüs COVID-19 arasında bir ilişki olabileceğini gösteriyor. Hong Kong Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Tommy Lam, Çin’de kaçakçılığı yapılan pangolin türlerinde koronavirüs izleri taşıyan bazı ipuçlarına rastlandığını belirtti.

Pangolin ve koronavirüs arasındaki ilişkinin yine de teyite muhtaç olduğunu söyleyen Dr. Lam, yarasaların da koronavirüs türleri taşıdığını ve yeni tip koronavirüs COVID-19’un yarasalardaki virüse daha çok benzediğini ifade etti.

Sidney Üniversitesi’nde gören yapan Profesör Edward Holmes’a göre yeni tip koronavirüs COVID-19’un insanlara bulaşması sürecine dahil olan asıl hayvan yarasadır. Prof. Holmes, yalnızca pangolinlerin değil başka memeli hayvanların da bu sürece dahil olmuş olabileceğini söylüyor.

Pangolin neden nesli tükenmekte olan bir canlıdır?

Dünya genelinde her yıl 100 bin kadar pangolinin vahşi hayvan ticareti sebebiyle satıldığı ve avlandığı düşünülmektedir. Çin, Vietnam gibi Güneydoğu Asya ülkelerinin bazılarında pangolin eti tüketilir ve tıbbi amaçlar için kullanılır.

Çok sayıda uzman aşırı talep sebebiyle Çin pangolini neslinin tükenmekte olduğu uyarısında bulunuyor. Güneydoğu Asya ülkelerinde pangolin kullanılarak yapılan kavurma yemeklerinin kanser ve felç gibi hastalıklara iyi geldiği ve kadınlarda sütü arttırdığı düşünülüyor. Bu ülkelerde pangolinin kilosu yaklaşık 400 dolardan alıcı buluyor.

Afrika’da yaşayan pangolin türleri de avcılık sebebiyle nesli tükenmekte olan hayvanlar sınıfında bulunuyor. Kıtada avcılığın yanı sıra pestisit ve elektrikli tel kullanımı da pangolin türlerinin yok olmasına sebep oluyor. Kıtada ayrıca pangolin et olarak tüketiliyor ve ‘Muti’ ve ‘Juju’ adı verilen geleneksel bir ilacın yapımında kullanılıyor. Çok sayıda hayvan hakları örgütü Afrika’daki pangolin türlerinin Asya’daki vahşi hayvan pazarlarında satılmak üzere avlandığı konusunda uyarılarda bulunuyor.

Pangolin koruma altında bir tür mü?

Pangolin türleri ulusal ve uluslararası yasalara göre koruma altındaki hayvanlar olarak sınıflandırılsa da özellikle Asya ülkelerinde yaygın avcılık faaliyetlerinin hedefi oluyorlar. Nesli Tükenme Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme CITES’e rağmen Asya’da pangolin türleri ticari amaçlar sebebiyle avlanıyor.

Asya ülkelerinde konu hakkında yeterli düzeyde kamu bilinci ve siyasi yaptırım olmadığı için pangolin türleri karaborsada yüksek fiyatlardan alıcı buluyor.

2011 ve 2013 yılları arasında 116 bin ila 233 bin arasında pangolin türünün avlanarak öldürüldüğü ve ticaretinin yapıldığı biliniyor.

Yeni tip koronavirüs COVID-19 belirtileri nelerdir?