Tanzanya Başkanı Magufili: Meyvelerin koronavirüs testi pozitif çıktı

470
tanzanya wikicommons

Hayvanlardan, meyvelerden ve motor yağından alınan örnekleri sahte insan kimlikleri ile koronavirüs testi için ulusal laboratuvara gönderdiklerini söyleyen Tanzanya Devlet Başkanı John Magufili sonuçların pozitif çıktığını ve testlerin hatalı sonuç verdiğini öne sürdü.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüs COVID-19 için Tanzanya Başkanı John Magufili ilginç bir çıkış geldi. Keçi, koyun, papaya, kuş ve hatta motor yağından alınan örnekleri sahte bir insan profili ile koronavirüs testi için ulusal laboratuvara gönderdiklerini belirten Tanzanya Başkanı John Magufili sonuçların pozitif çıktığını ve alınan testlerin hatalı olduğunu iddia etti.

Tanzanya Başkanı John Magufili motor yağından alınan örneği, cinsiyeti erkek ve yaşı 30 olan Jabil Hamza isimli sahte bir profille laboratuvara teslim ettiklerini, bu profilin koronavirüs testinin negatif çıktığını söyledi. Konuşmasını ilginç detaylarla sürdüren Tanzanya Başkanı John Magufili bunun ardından Jack meyvesinden alınan örneği, cinsiyeti kadın ve yaşı 45 olan Sarah Samuel isimli sahte bir profille laboratuvara teslim ettiklerini belirtti. Bu testin sonucu belirsiz çıktı. 

Son olarak papapa meyvesinden alından örneği, cinsiyeti kadın ve yaşı 26 olan Elizabeth Ane adlı sahte bir profille laboratuvara teslim ettiklerini aktaran Başkan Magufili sonucun pozitif çıktığını öne sürdü. Papayadan alınan sıvı örneğin pozitif çıktığını belirten Başkan Magufili kuş ve keçiden alınan örneklerin de koronavirüs testinin pozitif çıktığını ifade etti.

Yapılan testler sonucu mantıken ülkedeki tüm papaya ve jack meyvelerinin ve keçilerin de karantinaya alınmasını söyleyen Başkan Magufili ülkenin ulusal laboratuvarının yöneticisinin çıkan test sonuçları doğrultusunda görevden uzaklaştırıldığını aktardı.

Ülkede koronavirüs testi için hayvanlardan ve meyvelerden alınan örneklerin pozitif çıkması sebebiyle ulusal laboratuvarı denetlemeleri için 10 kişilik bir ekip oluşturuldu.

Konuya ilişkin Dünya Sağlık Örgütü’nden henüz bir açıklama yapılmadı. Tanzanya Başkanı John Magufili geçtiğimiz günlerde vatandaşlardan yeni tip koronavirüs COVID-19’un bir an önce sona ermesi için dua etmelerini istemişti.

Yeni tip koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaçlar